UEFA Action on Turkey sign now

Sayın Yetkili,

Biz, aşağıda imzası bulunan ve Tьrkiyedeki futbolda şike iddialarını bьyьk bir endişeyle izleyen futbolseverler, sizlere bu konu hakkındaki dьşьncelerimizi bildirmek istiyoruz.

Geзtiğimiz iki hafta iзerisinde Tьrk medyası, soruşturma iзerisindeki kaynaklardan elde edilen bilgilerle Tьrk kamuoyunu bir haber bombardımanına tuttu. Tьrk futbol ligindeki bazı takımların yцneticilerinin nasıl şike yaptığı, rakip takım oyuncularının nasıl satın alındığı, Tьrkiye Futbol Federasyonu ьzerinde maзlara istenen hakemlerin atanması iзin nasıl baskı kurulduğunu detaylarıyla anlatan haberler basında yer aldı.

6 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Emniyet Mьdьrlьğьnьn yaptığı basın aзıklamasında ise 19 birinci ve ikinci lig maзında şike ve teşvik primi faaliyetleri saptandığı ve delillendirildiği (1) dile getirildi.

Sadece son birkaз gьnde medyada yeralan kanıtların зokluğu ve ağırlığı bile gayet ьrkьtьcь. Ortaya зıkan delillere tarafsız bir gozle bakan biri, geзen senenin lig şampiyonu Fenerbahзe, Tьrkiye Kupası şampiyonu Beşiktaş ve diğer birkaз kulьbьn şike yaptığı, teşvik primi verdiği ve maзlarda manipьlasyon yaptığı gibi iddiaların gerзekliğinden зok az şьphe duyabilir.

UEFAnın 12 Temmuzda yaptığı, Tьrk takımlarının UEFA mьsabakalarına katılımı hakkındaki aзıklamasında TFFna, UEFA mьsabakalarına katılacak takımların bildirilmesinde sadece sportif başarı kriterine bakacağı ve bu konu hakkında elindeki bilgilerle alabileceği en gьзlь kararları alacağı konusunda tam bir gьven duyulduğu ifade edildi.

Biz bu soruşturmada TFFnun samimi ve tarafsız duruşuna inanmak istesek de, TFF başkanı Mehmet Ali Aydınların son gьnlerde yaptığı bazı aзıklamalar bizi bu inancımızı sorgulamak zorunda bıraktı.

İlk olarak Aydınların bu soruşturmadaki pozisyonu, iзinde ders kitabı tanımıyla bir зıkar зatışması barındırmaktadır. TFF başkanı olarak Aydınlar, alacağı kararlarla soruşturmanın en цnemli şьpheli kulьplerinden Fenerbahзenin kaderini tayin etme pozisyonundadır. Aynı zamanda kendisi Fenerbahзe Kulьbьnьn (2) ana sponsorlarından biri olan Acıbadem Hastanelerinin yцnetim kurulu başkanıdır. (3)

11 Temmuzda yaptığı bir basın aзıklamasında Aydınlar, 2010-2011 futbol sezonu UEFAya tescil edildiği şekilde bildirilmiştir ve 2011-2012 sezonu planlandığı gibi 5 Ağustos tarihinde başlayacaktır..... Şu anda elimizde herhangi bir kanıt ve delil bulunmamaktadır.... TFF disiplin soruşturmasını savcılık iddianamesini tamamladıktan ve iddianame mahkeme tarafından kabul edildikten sonra başlatacaktır. demiştir. (4)

Aynı gьn canlı yayına telefonla katıldığı bir televizyon programında ...biz burada Tьrk futbolu en az zarar gцrerek bu işten nasıl зıkar bunun iзin зaba gцsteriyoruz, bunu planlıyoruz. demiştir. (5)

Bu muğlak aзıklamanın ardından, UEFA tarafından kabul gцren kanun ve mevzuatlarla ve TFFnun kendi talimatlarıyla зeliştiğine inandığımız aşağıdaki aзıklamayla devam etmiştir. Bir kişi gidip bir rakip takımın oyuncusuyla bir anlaşma yaparsa, anlaşma yapılan takımın oyuncusuyla, takımın bundan bilgisi olmazsa, bu takımın gьnahı nedir? Bir, ikincisi; tamamen şahsi fikrim olarak sцylьyorum, lьtfen yanlış anlaşılmasın. Bana gцre kurumları kişilerden ayırt etmek lazım. Kişilerin yaptığı hatalar iзin kurumları cezalandırmamak gerek diye dьşьnьyorum. (5)

Bu aзıklamalardan iki gьn sonra Kulьpler Birliği sцzcьsь ve Genзlerbirliği başkanı İlhan Cavcav, katıldığı bir radyo programında, Aydınların sцzlerini destekler nitelikte aзıklamalarda bulunmuş ve kurumların zarar gцrmemesi gerektiğini belirtmiştir. Kişiler ayrı, kulьpler ayrı. Kişisel şeyler kulьpleri bağlamaz. TFFna sцyledik. Soruşturmada adı geзen kulьplerin kьme dьşьrьlmesine şiddetle karşıyız. Eğer kьme dьşme olursa, Tьrk futbolu uзuruma yuvarlanır. (6)

Tьrk futbol yapısının başındaki bu iki isimden gelen bu aзıklamalar, Tьrkiyedeki milyonlarca futbol takipзisi iзin bьyьk bir endişe kaynağıdır.

Biz Tьrk futbolseverler olarak, bu soruşturmanın adil ve kanunlara uygun olarak sonuзlanmasını bekliyoruz.

TFFnun bu soruşturma sonucunda suзlu bulunan kişilere ve kurumlara, mevzuat ve talimatlarında belirtildiği şekliyle, kim olduklarına bakılmaksızın, gerekli cezaları vermesini bekliyoruz.

Buna karışan kulьplerle ilgili kararların, TFF aзıkladığı gibi, ucu aзık bir adli sьrecin sonunda değil, elde olan tьm verilerin değerlendirilerek, en kısa sьrede verilmesinin doğru olduğuna inanıyoruz.

UEFAnın bu adli ve disiplin sьrecini TFF ьzerinden değil, Tьrkiyeye gцndereceği bir gцzlemci vasıtasıyla direk olarak takip etmesini istiyoruz.

Son ve hepsinden цnemli olarak, UEFAdan, Tьrk futboluna adalet getirecek adımların TFF tarafından eksiksiz olarak, herhangi bir zaafa uğratılmadan atılmasını sağlamasını istiyoruz.

Bu yukarıda yazdıklarımızı istemeyi Tьrk futbolseverler olarak, daha da цnemlisi, Bu gьzel oyunu sevenler olarak kuşku gцtьrmez bir şekilde hakkımız olarak gцrьyoruz.

Saygılarımızla,

(1) 06.07.11 http://www.iem.gov.tr/iem/?menu_id=1&detay_id=1324
(2) http://www.fenerbahce.org/fb2008/index.asp
(3) http://www.acibadem.com.tr/yatirimci/english/yatirimci-ozel-yonetim-kurulu-uyeleri.asp?id=3
(4) 11.07.11 http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=12992
(5) 11.07.11 Kanaltьrk TV http://www.kanalturk.com.tr/video/?vId=47178
(6) 13.07.11 Radyospor, Haber Aktif programı.****************************************************************************************************************************************************

Dear Sirs,

Here undersigned we as Turkish football fans observing the unfolding events regarding the match-fixing investigation in Turkey, would like to express our opinions and voice our concerns.

During the past two weeks, the Turkish media has been bombarding the public with information gathered from news sources within the investigation, on how managers from several clubs in the Turkish Football League have, allegedly, manipulated and fixed matches, bribed opponent players and put pressure on the Turkish Football Federation for the appointment of favorable referees to certain games.

According to a press release by the Istanbul Police Department on 6th of July, 2011, Organized match-fixing and incentive activities has been identified and proved in 19 first and second division games. (1)

The magnitude and gravity of evidence available, even after a week of media coverage, is daunting. To the outside observer, little remains in doubt whether last year's champions Fenerbahce, cup winners Besiktas and several other clubs have been involved in match-fixing and manipulation, bribery and buying off of opponent players.

In a statement on the participation of Turkish clubs in UEFA club competitions, released on July 12th, UEFA has expressed "full confidence in TFF to submit to UEFA the names of the clubs to be entered based purely on sporting merit and to take the necessary strong action in this case with the information at its disposal."

As much as we would like to believe the sincerity and impartiality of the TFF in this investigation, public announcements made by the chairman of the TFF, Mehmet Ali Aydinlar, within the recent days have led us to reconsider our assumptions.

To begin with, it is of great concern to us that Aydınlars position in this investigation resides a text-book example of a conflict of interest. As the chairman of TFF, Aydinlar will be in a position to decide on the fate of Fenerbahce (2), one of the main suspects in the investigation, while currently being the chairman of the Board of Directors at Acibadem Hospitals(3) which is one of the main sponsors of the club.

At a press conference on July 11, Aydınlar declared that the results of the 2010-2011 football season have been registered with the UEFA and the 2011-2012 season will start on 5th of August as planned..... We do not have any evidence or proof at the moment. TFF will start its disciplinary investigation after prosecutors office prepares the indictment and the court of law accepts it. (4)

On the same day, during a phone interview on live television Aydinlar claimed that they are trying and planning to find a way out with the least possible harm to Turkish football. (5)

Following this dubious comment, Aydinlar continued with the words quoted below which we believe are in direct conflict with the laws and regulations recognized by the UEFA and the TFF directives themselves:If someone makes a deal with a player from the opponent team and if the first team doesnt know about this deal then what is the fault of this team? Thats one thing. Secondly, I am saying this as completely my personal opinion, please dont get me wrong. According to me, individual persons must be distinguished from institutions. I think institutions must not be punished because of the mistakes of persons. (5)

Two days later, the spokesman for the Turkish Football Clubs Union and the president of Genclerbirligi, Ilhan Cavcav joined Aydinlar in support of his comments regarding the immunity of clubs as institutions from legal action due to match-fixing.

Talking to a radio station, Cavcav said, We, as clubs, told the TFF that persons are different, clubs are different. Personal stuff does not bind the clubs. We strongly oppose the relegation of the clubs mentioned in the investigation. If there is relegation, then Turkish football will fall into the abyss. (6)

These words, coming from figures at the very top of the Turkish Football establishment, are a great cause for worry among the millions of football devotees in Turkey.

We, as Turkish fans, expect the outcome of this investigation to be just and lawful.

We expect that penal action by the TFF, as defined by its regulations and directives, will be taken against all persons and institutions involved in this debauchery, regardless of their identity.

We believe that a decision regarding the clubs involved has to be made, not at the end of a legal process of indeterminate length as TFF has declared, but as soon as possible with the vast amount of information currently available.

We ask the UEFA to monitor the legal and disciplinary process, not through the TFF but independently by sending a representative to observe the investigation in Turkey.

Finally and above all, we ask the UEFA to ensure that the TFF does not compromise when it comes to taking the necessary steps to bring justice to Turkish Football.

As Turkish fans, but more importantly, as admirers of the beautiful game we believe it is our indisputable right to do so.

Sincerely,

(1) 06.07.11 http://www.iem.gov.tr/iem/?menu_id=1&detay_id=1324
(2) http://www.acibadem.com.tr/yatirimci/english/yatirimci-ozel-yonetim-kurulu-uyeleri.asp?id=3
(3) http://www.fenerbahce.org/fb2008/index.asp
(4) 11.07.11 http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=12992
(5) 11.07.11 Kanaltьrk TV http://www.kanalturk.com.tr/video/?vId=47178
(6) 13.07.11 Aired on Radyospor in a radio program called Haber Aktif


Sign The Petition

Sign with Facebook
OR

If you already have an account please sign in, otherwise register an account for free then sign the petition filling the fields below.
Email and the password will be your account data, you will be able to sign other petitions after logging in.

Privacy in the search engines? You can use a nickname:

Attention, the email address you supply must be valid in order to validate the signature, otherwise it will be deleted.

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Shoutbox

Who signed this petition saw these petitions too:

Sign The Petition

Sign with Facebook
OR

If you already have an account please sign in

Comment

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Goal
50 / 100

Latest Signatures

 • 23 October 201550. Sefika Lester
  I support this petition
 • 30 September 201549. Muzaffer A
  I support this petition
 • 23 September 201548. Can P
  I support this petition
 • 05 August 201547. Sezer Huang
  I support this petition
 • 26 July 201546. Bulut
  I support this petition
 • 15 July 201545. Gokhan B
  I support this petition
 • 14 June 201544. Ceyda H
  I support this petition
 • 23 April 201543. Kemal G
  I support this petition
 • 10 March 201542. Sinan S
  I support this petition
 • 24 February 201541. Caner Ashley
  I support this petition
 • 08 February 201540. Eren Y
  I support this petition
 • 29 October 201439. Necdet Clay
  I support this petition
 • 05 June 201438. Alben Frost
  I support this petition
 • 13 May 201437. Onur Y
  I support this petition
 • 30 April 201436. Ali A
  I support this petition
 • 11 April 201435. Okcun G
  I support this petition
 • 13 February 201434. Ayen E
  I support this petition
 • 05 December 201333. Timur K
  I support this petition
 • 29 October 201332. Cem O
  I support this petition
 • 02 October 201331. Ezgi H
  I support this petition
 • 05 August 201330. Burak E
  I support this petition
 • 30 July 201329. Burak A
  I support this petition
 • 26 July 201328. Glhiz Y
  I support this petition
 • 24 May 201327. Cebo Snyder
  I support this petition
 • 23 May 201326. Rengin G
  I support this petition
 • 13 April 201325. Mehmet Bridges
  I support this petition
 • 23 December 201224. Jaki B
  I support this petition

browse all the signatures

Information

Josefina FriedmanBy:
Transport and infrastructureIn:
Petition target:
UEFA

Tags

No tags

Share

Invite friends from your address book

Embed Codes

direct link

link for html

link for forum without title

link for forum with title

Widgets