PETICIONI PER LIRIMIN E MENJEHERSHEM TE HOXHES ARTAN KRISTO sign now

PETICIONI PER LIRIMIN E MENJEHERSHEM TE HOXHES ARTAN KRISTO

Me emrin e Allahut Meshiruesit, Meshireberesit:

Te nderuar qytetare, atdhetare, besimtare, dhe dashamires te drejtesise,

Diten e djeshme u perhap lajmi se Artan Kristo, hoxha nga Durresi, i cili eshte mjaft i njohur dhe i respektuar ne komunitetin e tij, u arrestua nen akuzen e "thirrjes per terrorizem" ne qytetin e tij.
Ky lajm u perhap kryesisht nga News 24, Balkanweb, e Top-channel. Eshte e nevojshme qe te informohet publiku se keto media edhe me pare kane treguar se kane rene pre e nje Islamofobie ekstremiste, dhe se shpesh here me lajme te rreme kane hedhur balte mbi vlerat e fese Islame duke pasur si qellim denigrimin e fese Islame.
Ne te njejten kohe, ne verejme se reportazhet e mediave per kete ceshtje kane qene shume te nxituara e te pabaza. Nje nga "akuzat" qe permenden nga News24 dhe Balkanweb eshte se Z.Kristo ka deklaruar ne nje liste elektronike islame, Albselefet, se "Bin Ladini eshte muxhahid i madh".
Ne e gjejme kete reportazh shume problematik sepse sado qe simpatizimi me terroriste nderkombetare si Bin Ladeni eshte dicka e papelqyeshme dhe e denueshme moralisht, ky lloj simpatizimi nuk eshte veper penale dhe nuk mund te denohet me ligj, ashtu si nuk mund te denohet me ligj dikush qe simpatizon Enver Hoxhen dhe PPSH, apo dikush qe simpatizon Adolf Hitlerin dhe ben pjese ne parti neo-naziste. Te gjitha keto lloje te te shprehurit, sado qe mund te na merzisin apo cudisin, jane te mbrojtura me ligj si pjese e asaj qe quhet "e drejta e fjales" dhe "liria e te shprehurit". Prandaj u kujtojme te gjithe anetareve e lexuesve te kesaj deklarate se askush nuk mund te arrestohet e akuzohet me ligj nese ai person nuk ka bere thirrje per akte konkrete dhune e terrorizmi, qe Z.Kristo deri tani nuk perflitet te kete bere.
Gjithashtu, deshirojme te bejme me dijeni anetaret e publikun se reportazhi i News24 dhe Balkanweb permbante shtremberime flagrante te fakteve rreth deklaratave te botuara tek Albselefet nga pseudonimi Muhamed Abdullahi. Me poshte keni nje analize nga nje anetar i forumit te ketyre shtremberimeve shume shqetesuese mediatike:

Sic u mor vesh nga lajmi qe thote News24 dhe dega e saj ne internet BalkanWeb se Artan Kristo i njohur edhe si Muhamed Abdullahi paska nxitur terrorizmin nepermjet faqes albselef, ku paska thene se Bin Ladin qenka muxhahid i madh!!!

Pikepamja selefiste qe ndjek Muhamed Abdullahi eshte e pamundur te lavderoj Bin Ladenin, perkundrazi flet per te me nota kritike shuma te ashpera dhe e cileson si hauarixh, pra i devijur nga ehli suneh (rruga e drejte e tradites profetike), ndaj eshte e pamundur qe ne nje forum ku mbrohen keto pikepamje dhe nga nje selefi i tille, qe ai te thote te tilla fjale.
Por atehere cfare ka ndodhur? Eshte nje mashtrim kaq i ulet, saqe edhe News24 kur e dha ne TV citatin duke fokusuar kete forum cdo njeri dallonte qarte se nuk ishte Muhamed Abdullahi ai qe e kishte thene kete fjale, por dikush tjeter te cilin ai e citonte se e paska thene, te cilin ai edhe e kritikonte per kete gje.
Pra shkurt eshte si une te them se une nuk jam dakord me TopChanel sepse ai ka thene se NEWS24 eshte nje mashtrues dhe fallsifikator i madh i lajmeve.
dhe per kete tani NEWS24 me akuzon mua se une e paskam thene kete fjale!!!

Gjitahshtu shqetesues eshte fakti se arrestimi i Z. Kristo ju leshua mediave nga "burime" brenda prokurorise ne nje menyre shume problematike, pa dhene detaje konkrete te akuzave apo fakteve dhe duke nxitur ne kete menyre krijimin e nje klime armiqesore dhe paragjykuese ndaj te akuzuarit.
Ne te njejten kohe i kujtojme qytetaret myslimane Shqiptare se e drejta e tyre e te shprehurit lirisht eshte e mbrojtur me ligj nga Kushtetuta e Republikes se Shqiperise edhe kur pikepamjet e shprehura jane aspak popullore si psh "Bin Ladin eshte muxhahid i madh" etj. Keto lloj fjalesh nuk perbejne akt penal dhe askush nuk mund te arrestohet e akuzohet vetem per shqiptimin e ketyre fjaleve.
Ju kujtojme myslimaneve shqiptare te informohen per te drejtat e tyre qe jane te mbrojtura me ligj dhe nese rasti e sjell te kontaktoheni nga policia per raste te tilla "ekstremizmi" etj. keni te drejten e pranise se nje avokati para se ti pergjigjeni pyetjeve te prokurorise apo policise.

Me ane te ketij Peticioni i bejme me dije autoritetet shqiptare dhe gjithashtu mediat shqiptare se ky peticion do te perkthehet ne disa gjuhe te huaja dhe do tju dergohet disave prej Instituteve Perendimore dhe nje sere Shoqatash te te Drejtave te Njeriut ne ditet ne vijim. Gjithashtu i bejme thirrje Autoriteteve Shqiptare qe te lirojne menjehere Hoxhen e nderuar Artan Kristo duke qene se bazat mbi te cilat ngrihet kjo akuze jane thjesht hipoteza, dhe jane te ngritur mbi injorancen e ketyre autoriteteve rreth konceptit te Xhihadit ne Islam, dhe mbi trillimet e mediave Islamofobe. Ky arrestim tregon qarte se autoritetet shqiptare duke dashur ti tregojne Perendimit se ligji dhe drejtesia jane funksional ne Shqiperi, po bejne nje shkelje flagrante te te Drejtave te Njeriut, duke vene nen pranga nje njeri per pafajesine e te cilit deshmon gjithe Komuniteti i Besimtareve.

Gjithashtu u bejme thirrje mediave shqiptare qe perbalten nderin dhe emrin e qytetarit Artan Kristo qe menjehere ti kerkojne falje ketij qytetari per keqinformacionin qe trasmetuan rreth tij, edhe pse ne kete rast si gjithmone deshmuan per injorancen e thelle qe percjellin keto media.

Ju bejme thirrje gjithe qytetareve qe e duan drejtesine qe ta firmosin dhe percjellin kete peticion, duke firmosur me emrin dhe mbiemrin e tyre, dhe jo pseudonime, duke qene se ky peticion do ti percillet Instancave Evropjane.


Sign The Petition

Sign with Facebook
OR

If you already have an account please sign in, otherwise register an account for free then sign the petition filling the fields below.
Email and the password will be your account data, you will be able to sign other petitions after logging in.

Privacy in the search engines? You can use a nickname:

Attention, the email address you supply must be valid in order to validate the signature, otherwise it will be deleted.

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Shoutbox

Who signed this petition saw these petitions too:

Sign The Petition

Sign with Facebook
OR

If you already have an account please sign in

Comment

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Goal reached !
750 / 100

Latest Signatures

 • 14 December 2015750. Agimi Wheeler
  I support this petition
 • 13 December 2015749. Ardi Estes
  Allahu e lirofte hoxhen dhe ja mundesofte te bashkohet sa me shpejt familjes
 • 10 December 2015748. Ylberi Leon
  te lirohet sa me shpejt hoxha jone i nderuar
 • 07 December 2015747. Abdullah Hayden
  Nuk kam ca te them me teper sesa. All-llahu ju dhente ate qe meritoni. Kjo per te gjitha ata qe kane akuzuar Hoxhen dhe qe kane shpifur kundrejt tij.
 • 25 November 2015746. Bexhet S
  liria
 • 12 November 2015745. Agim Castaneda
  allahu i udhezoft te ghithe muslimanet
 • 11 November 2015744. Bedrije Rubio
  lirim
 • 18 October 2015743. Lulzim Y
  I support this petition
 • 13 October 2015742. Rexhep K
  nxirreni
 • 02 October 2015741. Ilir Ruiz
  innel muminine ikvetun
 • 29 September 2015740. Time S
  lirojeni qysh tani
 • 26 September 2015739. Ajtene M
  I support this petition
 • 25 September 2015738. Arben Z
  i pafajshem
 • 22 September 2015737. Gjovana S
  lirojeni
 • 18 September 2015736. Albina Z
  I support this petition
 • 15 September 2015735. Mirlind M
  I support this petition
 • 15 September 2015734. Abedin R
  I support this petition
 • 14 September 2015733. Bilal I
  I support this petition
 • 10 September 2015732. Besniku Chambers
  I support this petition
 • 04 September 2015731. Abdurrahman Ele
  I support this petition
 • 27 August 2015730. Njomza S
  I support this petition
 • 26 August 2015729. Regjep Wolfe
  shum mir
 • 25 August 2015728. Islami Mosley
  Te lirohet hoxha menjeher
 • 20 August 2015727. Drilon Dudley
  lirone hoxhen se eshte i pafajshem
 • 12 August 2015726. Ummu A
  Lirone hoxhen
 • 07 August 2015725. Avni S
  I support this petition
 • 05 August 2015724. Bajram Barry
  I support this petition

browse all the signatures

Information

Tags

No tags

Share

Invite friends from your address book

Embed Codes

direct link

link for html

link for forum without title

link for forum with title

Widgets